2008 NEW ENGLAND BOOK FESTIVAL NAMES WINNERS

 

PROVIDENCE, Rhode Island (December 14, 2008) _ The 2008 New England Book Festival has named �Angler: The Cheney Vice Presidency� by Barton Gellman as the winner of its annual competition honoring the best books of the holiday season.

 

The book, an expansion of a Washington Post series, looks at the White House reign Dick Cheney, a man who redefined the vice presidency to a never-before-seen level of influence that ranged from war, the economy, the environment and the law. Gellman parts the curtains of secrecy surrounding Cheney in documentary fashion to show how the vice president operated and what he wrought.

 

Gellman and other festival winners will be honored during a ceremony to be held in Providence, Rhode Island on January 24, 2009.

 

Others winners in the competition:

 

NON-FICTION

 

WINNER: Angler � The Cheney Vice Presidency � Barton Gellman

RUNNER-UP: How To Have Fun and Not Die � Eddie Einbinder

HONORABLE MENTION:

  • Black Gangsters of Chicago � Ron Chepesiuk
  • Butchery on Bond Street � Benjamin Feldman
  • The Big Idea Balseros � Alfredo Gonzalez
  • A Fish in the Moonlight � Sidney Homan
  • Unlocking The Mystery of Skin Color � Thienna Ho
  • Cruise Confidential � Brian David Burns
  • Memories of Times Past � Marta Hiatt

     

    WILD CARD

    WINNER: Inside A Haunted Mind - K. Patrick Malone

    HONORABLE MENTION:

  • Whoever Stole Our Xmas Decorations - Michael Wollner

     

    COOKBOOKS

    WINNER: A Master Class: Sensational Recipes from the Chefs of the New England Culinary Institute and Ellen Michaud � Ellen Michaud

    RUNNER-UP: Celebrate Italian Style � Jacqueline Miconi

    HONORABLE MENTION:

  • Cooking Danish � Stig Hansen
  • Down Home Delicious � Peggy Touchtone Sholly
  • Sharing Mountain Recipes: The Muffin Lady�s Everyday Favorites � Randi Lee Levin
  • Aromas of Aleppo: The Legendary Cuisine of Syrian Jews � Poopa Dweck
  • Carmine�s Family-Style Cookbook � Michael Ronis with Mary Goodbody

     

    CHILDREN�S BOOKS:

    WINNER: The Last Pair of Shoes � Sashi Fridman, illustrated by Seva

    HONORABLE MENTION:

  • Dragons and Dreamons � Nettie Clarke
  • Melinda � A Mostly Magnificent Moose � Daniel Burch Fiddler
  • Daisy and the Doll � Michael Medearis/Angela Shelf Medearis, illustrated by Larry Johnson
  • Curio: A Shetland Sheepdog and Her Pals � Jeanette A. Griver/Phyllis L. Milway
  • Marco Polo � Demi
  • Dingles Special Day � Phyllis Ann Mariani; illustrated by W.F. Hawkinson
  • Born To Dance � Katherine Reynolds
  • A Touch of Passover � Ari Sollish; illustrated by Boruch Becker
  • John and Tom � Willem Lange; illustrated by Bert Dodson
  • Nana Star and the Moonman � Elizabeth Sills and Elena Patrice; illustrated by Linda Saker
  • Beatrice and the Magic Garden Hat � Donna Lee; illustrated by Ann Gates Fiser
  • Who Am I? - Suzanne Mulcahy, illustrations by Patty O�Rourke
  • Duck Tape � Mollie Wilson, illustrated by Toby Mikle

     

    FICTION

    WINNER: The Beijing Games � Pat DePaolo

    RUNNER-UP: The Year She Disappeared � Ann Harleman

    HONORABLE MENTION:

  • Sniper Bid � Rick Robinson
  • Hollywood and Sunset: A Novel � Luke Salisbury
  • The Bard of Bethlehem � David James Trapp
  • Red Mountain � Charles Entrekin
  • A Jolly Good Fellow � Stephen V. Masse
  • The Crow�s Nest � Charles Parker
  • Hidden Threat � A.J. Tata
  • Topaz Woman - Christine Candland
  • The Digger�s Rest � K. Patrick Malone
  • Rose of York � Sandra Worth
  • Nobody�s Home � Cliff Fazzolari
  • Reign of Terror: The Forgotten Historic War � J. Elizabeth Kraft
  • Tales of the Express � Ellen Wight
  • Nakoa�s Woman � Gayle Rogers
  • The Fairfield Murders � Richard J. Tracey
  • Gaspee � Alex Gabbard

     

    GENRE-BASED

    WINNER: I�ll Be Watching You � M. William Phelps

    RUNNER-UP: Seven ox Seven: Part One � P.A. Ritzer

    HONORABLE MENTION:

  • Postmarked Baltimore � Jeff LeJeune
  • Mountain Game � Carol Cole O�Dell
  • The Eyes of the Hunter � James H. Lilley
  •  

    SPIRITUAL

    WINNER: What God Really Wants You To Know � C. David Lundberg

    RUNNER-UP: Faith, Trust & Belief � Jim Willis, illustrated by Bonnie Myers

    HONORABLE MENTION:

  • Developing a Spiritual Partnership � Charlann Walker
  • The Passion of Maryam � Loren Woodson
  • My Secret Life as a Priestess � Ronnie Gale Turbane
  • God�s Promise � Maureen Moss, illustrated by Gerald Purnell
  • Christmas Love � Candy Chand
  • White Lies Dark Truth � Mony Singh

     

    PHOTOGRAPHY/ART

    WINNER: New Classicists: Architecture of the Cape Cod Summer � Michael J. Crosbie

    RUNNER-UP: Visions From A White Mountain Palette: The Life and Times of Charles A. Hunt � Roy Bubb

    HONORABLE MENTION:

  • A Procession of Them � Eugene Richards
  • Elusive Truth: Four Photographers at Manzanar Master Carver Johannes Kirchmayer � F. Shirley Prouty

     

    ANTHOLOGIES/COMPILATIONS

    WINNER: Touching The Dead � Carlotta G. Holton

    RUNNER-UP: A Collection of Short Stories, Essays and Poems - The Rhode Island Short Story Club

    HONORABLE MENTION:

  • Silent Voices, Vol. 4 � Ex Machina Press
  • Lines of Velocity - WriteGirl

     

    POETRY

    WINNER: Head Trauma � Gary David Johnson

    HONORABLE MENTION:

  • Planet Earth: Poems Selected and New � P.K. Page
  • Thoughts I Left Behind � William Roetzheim

     

    TEENAGE

    WINNER: 13-A Novel � Mary-Lou Zeitoun

    HONORABLE MENTION:

  • A Clean Street�s A Happy Street � James McSherry

     

    BIOGRAPHY/AUTOBIOGRAPHY

    WINNER: Sit Down Young Stranger � John Graham

    HONORABLE MENTION:

  • John Adams: Our Second President � Sneed B. Collard III
  • I Was A Younger Brother (and other life-threatening experiences) � Daniel Burch Fiddler
  • Alive on the Andrea Doria � Pierette Domenica Simpson
  • Waiting For The Sunrise � Elizabeth Gatorano
  • Thin is the New Happy � Valerie Frankel

     

    UNPUBLISHED

     

    WINNER: The Willow Falls Christmas Train � William Trombello

    HONORABLE MENTION:

  • Betina�s Adventures (& Bailey�s, Too) � Ruth Pavilonis
  • Boobs � Chris Coward

     

    SCIENCE FICTION

    WINNER: The Grandmaster � Peter A. Balaskas

    HONORABLE MENTION:

  • Across The Unthinkable Void - Rob Robinson
  • Across Time: Mystery of the Great Sphinx - Oscar Harp III
  • Mountain Calling - Glenwood O'Dell

     

    HOW-TO

    WINNER: Sadie�s Sore Throat � Charlotte Cowan, MD, illustrated by Katy Bratun

    HONORABLE MENTION:

  • The Floor is Not An Option � Sheila G. McCurdy
  • Retirement Readiness � Mike Bonacorsi
  • Who�s Sitting On Your Nest Egg � Robin S. Davis, CFP

     

    AUDIO/SPOKEN WORD

    WINNER: Crossing Hoffa - Steven J. Harper

    HONORABLE MENTION:

  • Paraword Zero - Matthew and Alicia Peterson
  •  

    E-BOOKS
    WINNER: Mastering Your Money - Dawn Ireland

     
    HONORABLE MENTION:
    Necrotic Dreams - Will Backeman